
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.652 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 1083
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.10344 | $1.03440 |
| 50 | $0.09996 | $4.99800 |
| 100 | $0.09660 | $9.66000 |
| 500 | $0.07763 | $38.81500 |
| 1000 | $0.07130 | $71.30000 |
| 3000 | $0.06579 | $197.37000 |
| 5000 | $0.06070 | $303.50000 |
| 10000 | $0.05446 | $544.60000 |
